Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

        1 - EKİP42 projesi içerisinde, okullarımızdaki yerel kitap okuma faaliyetleri nasıl yürütülecek?

       Okul bünyesinde yapılmakta olan kitap okuma faaliyetlerinin, EKİP42 kapsamında tüm okullarda (özel ve resmi okullar) kurulması gereken Kitapseverler Kulübü/Topluluğu bünyesinde yürütülmesi beklenmektedir.

        2 - EKİP42 kapsamında egzersiz çalışmaları nasıl yapılacaktır?

       EKİP42 kapsamında yapılacak olan egzersiz çalışmaları; Kitapseverler Kulübü faaliyetleri (ilkokul, ortaokul ve liseler) ile 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin okuduğu kitapların modüle işlenmesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Yapılacak egzersiz çalışmaları haftalık 2 saat olarak planlanacak ve sitemizdeki modülden paylaşılan örnek plan doğrultusunda bu konulara göre düzenlenerek hazırlanacaktır. Her öğretmenin çalışma yapacağı ayrı bir öğrenci grubu olması şartıyla kulüp içerisinde birden fazla öğretmen yer alabilecektir. Egzersiz faaliyetlerinde projemiz ile ilgili yapılacak iş ve işlemlerin yürütülmesi esas olduğu için ders şeklinde değerlendirilmemesi gerekmektedir.

        3 - Okunan kitapların sisteme düzenli olarak işlenmesi neden önemlidir?

       Okunan kitapların sisteme düzenli olarak işlenmesi; "Haftanın İlk Beşi", "Okunmakta Olanlar" ve "En Çok Okunanlar" gibi Konya genelinde okunan kitapların istatistiklerinin ve okunma oranlarının doğru tespiti ve paylaşılması bakımından önemlidir.

        4 - Sisteme kitap kaydı yaparken sayfa sayısı neden önemlidir?

       Dönem sonlarında öğrencilerin okudukları haftalık ortalama sayfa sayısı dikkate alınarak ödüllendirilmelerin yapılması düşünüldüğünden sayfa sayıları önemli bir değerlendirme ölçütüdür. Ayrıca bir kitabın birden çok basımı olmasından dolayı (özellikle sayfa sayılarında çok büyük değişiklikler olanlar için) hangi kitabın okunduğu bilgisinin gerçeğe uygun alınması açısından önemlidir.

        5 - Öğrencilerimizin eylül ayından itibaren okuduğu kitapları modüle girebilir miyiz?

       Yoğun talep üzerine 5, 6 ve 7. Sınıflarda öğrenim gören öğrencilerimizin okuduğu kitapların, kitap takip modülüne okulların eğitim öğretime başladığı tarihten (28 Eylül 2015) itibaren girilebileceği Müdürlüğümüzce uygun görülmüştür.

        6 - Öğrenciler sisteme giriş için kullanıcı adı ve şifrelerini nerden alacaklar?

       Öğrenci kullanıcı adı ve şifreleri, öğrencilerin modüle kaydı sırasında sistem tarafından oluşturulmaktadır. Okul idaresi veya sorumlu öğretmen tarafından kullanıcı adı ve şifrelerin öğrencilere duyurulması gerekmektedir. Hazırlanan sistem, ilk girişten sonra tüm üyelerde olduğu gibi öğrencileri de şifrelerini değiştirmeye yönlendirecektir. Öğrencilerin şifrelerini unutmaması gerektiği ile ilgili duyuru ve hatırlatmalar yapılmalıdır. Şifresini unutan öğrencilere, öğretmenleri ve okul yöneticisi tarafından yeni şifre belirleme izni verilmiştir.

        7 - Sizden gelenler bölümünde etkinlik fotograflarımızın yayınlanması için ne yapmalıyız?

       Projemizin etkinlikleri ile ilgili yüksek çözünürlükteki fotoğrafların; ilçe milli eğitim müdürlüklerinin, okulların internet sitelerinde, projemizin sosyal medya hesaplarında, ekip42.com sitemizde paylaşılması ve paylaşılan fotoğrafların özenle seçilmesi beklenmektedir. Paylaşılan fotoğraflar ile ilgili olarak öğrenci ve velilerden izin alma sorumluluğu okullardadır. Sitemizde yayınlanmasını istediğiniz fotografları "konyailmemarge@gmail.com" mailimize göndererek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

        8 - “Her gün ailemle kitap okuyorum.” isimli etkinlik saatlerini nasıl belirlemeliyiz?

       Öğrencilerin Velileriyle kitap okumayı bir alışkanlığa dönüştürmesi için hazırlanan “Her gün ailemle kitap okuyorum.” isimli etkinlik kapsamında gönderilen SMS ya da davet mektuplarında başlama saati (20.00) dışında herhangi bir sınır ya da süre konulmaması gerekmektedir.

        9 - Yeni açılan bir kurumuz. Sisteme nasıl dahil olacağız?

       Yeni açılan okulların projemize dâhil olması için il yürütme kurulu ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

 

 

 

Akçeşme Mahallesi Garaj Caddesi No:4 42020 Karatay / KONYA - 0 332 353 30 50
Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü © - Tüm Hakları Saklıdır. Yazılım : Ali ALTINSOY